Meteoroloji Uzmanı Uyardı: Yarın İstanbul’da Kuvvetli Yağış Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 34 kente “sarı” kodlu yağış uyarısında bulundu. Vatandaşlar, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Prof. Dr. Orhan Şen, yağışların bugün doğu illerinde etkili olacağını belirtirken, yarın için İstanbul’da kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı. Şen, “Kıştan bir gün, montları giydim. Yarın öğleden sonra kuvvetli yağış İstanbul’da. Sıcaklık 3-4 gün daha 16-17 derece civarında olacak” dedi.

Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenirken, Marmara’nın kuzeyi, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Antalya’nın iç kesimlerinde sağanak yağışlar görülecek. Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli yağışlar öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre, yurt genelinde hava sıcaklığı mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar genellikle kuzeyli, güney ve doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek; kuvvetli yağış beklenen yerlerde ise yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek.

‘YAĞIŞLAR BU GECE KUVVETLİ GÖRÜNÜYOR’

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen’in hava durumu değerlendirmesi şu şekilde:

Son 2 gündür Ankara’da yaşanan yağışlar afete dönüştü. Bugün ise İç Anadolu’daki yağışlar doğuya doğru hareket etti. Karadeniz Bölgesi’nde, Sinop’tan Kahramanmaraş’a kadar bir çizgi çizelim, yağışlar bu bölgenin doğusuna kaydı.

Şen, “Yağışlar bu gece kuvvetli görünüyor. Gece saatlerinden sonra Mardin’de, öğleden sonraları ise Sivas, Samsun, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’da kuvvetli yağışlar bekleniyor. Akşama doğru ise doğuya doğru kayıyor, Van ve Bitlis civarında etkili olacak. Doğu bölgelerinde yağış kuvvetli olacak ama büyük sorunlar yaşanacağını düşünmüyorum. Ancak yıldırım düşme ihtimali var” dedi.

Şen, “Yarından itibaren toz da gidecek. Kıştan bir gün, montları giydim. İstanbul’da 16-17 derece olacak. Uzun yıllar boyunca İstanbul’daki ortalama sıcaklık 23 dereceydi. Yarın öğleden sonra İstanbul’da kuvvetli yağış bekleniyor. 3-4 gün boyunca sıcaklık yine 16-17 derece civarında seyredecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x