Kamu projelerinin gözdesi Türk inşaat devi dayanamayıp konkordato ilan edince duyan herkes şoke oldu

Mali sıkıntılarının gerekçeleri arasında, kamuya yapılan işlerde zarar edilmesi, kamu kurumlarının fiyat farkı ödemelerinin zararı karşılamaması ve kararname kapsamında feshedilen bazı projelerin neden olduğu zararlar yer alıyor. Ayrıca, 2023’teki faiz artışları ve finansmana erişimin zorlaşması, şirketin mali dengesini daha da bozdu. Kurlardaki artış ve enflasyondaki yükseliş de projelerin finansman ve maliyet yükünü artırarak tahsilatı geciktirdi.

Mahkeme, şirketlere geçici bir mühlet verdi ve bu süreçte herhangi bir haciz yapılmayacağı açıklandı. Özsoy Grup’un bugüne kadar imzasını attığı 150 projenin bedeli 30 milyar TL’yi aşarken, devam eden 20 projesinin toplam değeri ise 3.5 milyar TL olarak belirtiliyor.

Grubun bitirdiği işler arasında, İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, İncirlik Üssü F16 simülatör binası, Topkapı Sarayı ve Kocaeli Seka Kağıt Fabrikası restorasyonu, 300 yataklı Bahçelievler Devlet Hastanesi ve 200 yataklı Ankara Gölbaşı Devlet Hastanesi gibi önemli projeler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x